Довідничок

 2017 - 2018 навчальний рік
    Загальні вимоги до написання есе


Есе – невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми.
На відміну від реферату, який адресується будь-якому слухачеві есе – це ближче до репліки, що адресується підготовленому слухачу. Тобто людині, яка вже має уяву, про що йде мова. Власне, така «адресність» дозволяє автору есе зосередити увагу на розкритті нового змісту, а не нагромаджувати різними службовими деталями викладення матеріалу в письмовому форматі.
Поради щодо побудови есе:
  • Будь-який твір есе варто розпочати зі вступу, в якому має бути висвітлено загальний підхід до теми, вступ повинен містити проблемне завдання і відповідь на поставлене питання. Автор есе не має права описувати все, що йому відомо в обсязі заданої теми, а лише те, що буде творчою відповіддю на поставлене питання у темі. Упродовж усього есе необхідно підкреслювати зв'язок поданих фактів з тезою.
  • Основна частина есе вибудовується з метою переконання читача. Для цього автор есе має використати вагомі аргументи. Спочатку варто викласти головні ідеї та факти, які підтверджуватимуть приклади до цих ідей.
  • Есе має містити озвучену кінцівку. При цьому зовсім не важливо, кінець є ствердженням будь-чого, запитанням чи статочно не завершеними роздумами. Вдалим варіантом завершення есе вважається використання афоризмів і цитат.
Зразки творів

1. Відповідальність за свої дії та вчинки, на мою думку, - одна з найважливіших моральних чеснот людини. Я захоплююся Г.Многогрішним, який, розправившись із Медвиним, залишив на снігу напис-зізнання. Хоча міг цього й не робити. Ну хто б довідався, що це зробив він?

2.Нещодавно нам дали завдання підготуватися до контрольної роботи з алгебри. Сидіти над підручником та над зошитом зовсім не хотілося, тому понадіявся на «авось». І як результат – погана оцінка. Дорогою додому придумав декілька виправдань для батьків: і завдання були надто складними, і часу не вистачило, і почувався погано. А сказати правду так і не наважився. Так, брати відповідальність за свої вчинки не завжди легко.

3. Я належу до тих людей, для яких майбутнє вже визначено давно, бо найбільше в житті люблю малювати. І професію оберу таку, яка буде пов’язана з цим заняттям. Чи принесе вона мені якість матеріальні багатства – не знаю. Але впевнена, лише малюючи, я буду щасливою. Бо немає для мене більшої втіхи, як бачити результати своєї праці. Спостерігати за тим, як біле полотно перетворюється на картину, як на ньому оживає кожна барва, кожна моя думка.Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.


Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і  позначає  вірш у п’ять рядків.
1.Перший рядок  має містити  1 слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)(Наприклад. Матуся).
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з 2 слів (два  прикметники)(Наприклад.Рідна, мила).
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з 3 слів (звичайно це дієслова)(Наприклад. Любить, чекає, сподівається).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з 4 слів і висловлює ставлення до теми, почуттяз приводу обговорюваного.(Наприклад.  Піклується і думає про своїх дітей)
5. П'ятий (останній рядок) складається  з 1слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.(Наприклад.  Ненька).

                Формула:
 1.     Тема (іменник).
2.     Опис (два прикметники).
3.     Дія (три дієслова).
4.     Ставлення (фраза – чотири слова).
5.     Перефразування сутності ( одне слово).

Сенкан не обов’язково повинен мати ритм і риму. Це вільний твір. Ну і ще одна умова: слова не повинні повторюватися і бути спільнокореневими.


        Приклади  сенканів

Життя
Багатостороннє, бурхливе
Виховує, розвиває, навчає
Дає змогу реалізувати себе
Мистецтво

Друзі
Щирі, рідні
Слухають, говорять, тішать
В моєму серці живуть
Наймиліші

Квіти
Ніжні, пахучі
Ростуть, посміхаються, квітнуть
Почуття танцюють з вітром
Весна
     Мова
     Рідна, барвінкова.
     Переливається, єднає, дзвенить.
     Вона – єдина й найцінніша.
     Доля.
        
  Друг.
     Вірний, щирий.
    Допомагає, любить, захищає.
     Без нього не прожити.
     Поруч.

 Життя.
 Різнобарвне і багатоголосе.
 Кличе, вчить, надихає.
 Радісна  мить перебування на Землі.
 Любов 

Немає коментарів:

Дописати коментар