Для допитливих


                  2018 - 2019 навчальний рік


До 100 річчя з дня народження великого педагога
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці (тепер Кіровоградська обл) в бідній селянській сім’ї. Тут минули його дитинство й юність. Він вчився в рідному селі у школі і в 1933 році закінчив семирічку. Влітку 1933 року мати провела молодшого сина Василя до Кременчука. Спочатку Василь Сухомлинський вчився в медичний технікум, але незабаром пішов звідти, вступив на робочий факультет, достроково закінчив його і був прийнятий до педагогічного інституту. З 1935 р. починається педагогічний шлях В. О. Сухомлинського. У 17 років він став вчителем заочної школи недалеко від рідного села. Перевівся до Полтавського педагогічного інституту заочником і закінчив його в 1938 році. Закінчивши інститут, Сухомлинський повертається в рідні місця і працює викладачем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі. 
          У 1941 році під час Другої світової війни добровольцем йде на фронт. У січні 1942 року Сухомлинський був важко поранений, довго лікувався і вже не зміг повернутися до військової служби. У червні 1942 року його призначили директором сільської середньої школи, де він працював до березня 1944 року.  Як тільки рідні місця були звільнені, він повернувся на Батьківщину і став завідувачем районного відділу народної освіти. Проте вже в 1947 році Сухомлинський просився назад до школи. 
      У 1948 році Сухомлинський стає директором Павлиської середньої школи і працює на цій посаді 23 роки (до кінця життя). 23 роки стали найпліднішим періодом його науково — практичної та літературно—публіцистичної діяльності. Звичайну сільську школу він перетворив у справжню педагогічну лабораторію, де видобував скарби педагогічної мудрості.Цікаві факти про святого Миколая 

   Згідно з переказами святий Миколай народився у другій половині III століття у місті Патара, провінція Лікія, у родині благочестивих батьків. Вони до глибокої старості не могли завести дитину і в безперервній молитві просили Всевишнього дати їм сина, обіцяючи присвятити його служінню Богу. І в них народився син, якого вирішила назвати Миколою, що означало «переможець народів». 
   З юного віку він виховувався під керівництвом свого дядька, який був місцевим єпископом. Своє покликання Микола вбачав у служінні Богові і пройшов шлях від молодшого церковного служителя до архієрея. Пізніше Микола стає архієпископом міста Мири Лікійської. Його вважають святим, який найближче до Бога. Микола являється своєрідним посередником між людьми і Всевишнім. 
    Святого Миколая шанують моряки. Якщо наближається  гроза і штормить море, тоді кличуть його на допомогу. А все тому, що побутує версія про те, що Микола був мореплавцем або рибалкою. Більшість вчених схиляються до думки, що його батьки мали якесь відношення до моря. Коли він успадкував від своїх багатство – Микола щедро роздарував його бідним і потребуючим людям, нічого не залишаючи собі. Миколай був дуже чуйною людиною, особливо до чужого горя. Він завжди допомагав знедоленим, керуючись Святим Писанням, у якому сказано «Нехай незнає ліва рука, що дає права» та слідкував, щоб сповнилися Христові слова: «Не показуйте своєї праведності перед людьми, щоб вони вас бачили і хвалили за те; нехай знає про ваші добрі діла лише Отець Небесний». Серед обов’язків Святого Миколая – охорона диких тварин. Він по праву вважається захисником бідних, скривджених та несправедливо засуджених. Шанують святителя і як покровителя шлюбу. З мощей Святого Миколая, що знаходяться в кафедральному храмі італійського міста Бар, дотепер утворюється цілюще миро, і навколо них відбуваються чудеса. 
    Сподіваюся, що з цієї статті Ви дізнались щось цікаве про Святого Миколая.                    2016 - 2017 навчальний рік


1 січня - Новий рік

Новий рік – одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят. Це, мабуть, єдина подія, яку протягом століть щорічно відзначають у всіх країнах і на всіх континентах, яку знають, люблять і яку з нетерпінням чекають люди, різні у своїх етно-національних традиціях і релігійних переконаннях.
Незважаючи на те, що Новий рік - одне з небагатьох свят, що об`єднує все людство, за всіх часів у різних народів існували й існують свої традиції зустрічі Нового року та своя святкова атрибутика. 
В  Україні традиція новорічного святкування має особливо непросту та тривалу історію: наші прадіди у різний час святкували новий рік і в березні, і у вересні, і у січні – та й тепер 2 рази.

Коли українці святкували Новий Рік?

Спочатку Новий рік для наших предків був цілком весняним святом. Оскільки у всіх стародавніх народів святкування Нового року зазвичай співпадало з початком відродження природи і в основному було приурочене до березня - початку землеробських робіт, то й давні слов’яни початок нового року асоціювали з приходом весни. Зима втекла – отже, настав новий рік. Точно сказати, як святкували Новий рік в язичницькі часи на теренах Київської Русі, не можуть жодні історичні джерела, але найімовірніше його пов’язували з появою нового місяця та святкували в переддень весняного рівнодення, називаючи „Новим Літом”. Про те, що березень символізував початок нового року та нового життя, говорить і давній язичницький звичай у березні влаштовувати врочистий обід - «тризну» - на честь померлих родичів.
Де́нь матері — міжнародне  свято. В Україні офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року, у другу неділю травня.
Вперше встановлене офіційно Конгресом США 8 травня 1914. Після першої світової війни це свято почали відзначати у ШвеціїНорвегіїДанії,НімеччиніЧехословаччині.
З XVII по XIX століття у Великій Британії відзначалася так звана«Материнська неділя» (англ. Mothering Sunday) — четверта неділяВеликого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні.
У США День матері вперше привселюдно був підтриманий відомою американською пацифісткою Джулією Ворд Гоув у 1872 році. «День матері», за версією Джулії Ворд, — день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Джулії Ворд не знайшла широкої підтримки ні в США, ні в інших країнах.
У 1907 році американка Анна Джарвіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшанування матерів у пам'ять про свою матір. Анна написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам з пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У 1910 році штат Вірджинія перший визнав День Матері офіційним святом. У 1914 році, президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів.
Слідом за США другу неділю травня оголосили святом 85 країн (в тому числі: БахрейнГонконгІндіяМалайзія,МексикаНікарагуаОб'єднані Арабські ЕміратиОманПакистанКатарСаудівська АравіяСінгапурАвстралія,Україна та ін.). Крім того, понад 30 країн відзначають свято в інші дні.
Звертаю Вашу увагу, діти, на те,що  зміни в погоді можна прогнозувати спостерігаючи за тваринами. Пропоную Вам ознайомитися з деякими народними спостереженнями та зробити власні висновки: Чи це - правда , а чи -  ні.

 • Кінь хропе – на негоду, фиркає – на тепло, трусить головою й задирає її догори – на дощ, лягає на землю влітку – буде негода, взимку – сніг.
 • У який бік спиною лягають тварини, звідки і вітер буде.
 • Якщо худоба до купи збирається, піде дощ.
 • Свиня чухається – на тепло, вищить – на негоду.
 • Собака качається по землі – на дощ або сніг, лежить клубком – на холод, простягненим – на тепло.
 • Кішка лежить клубком – на мороз, качається – на гарну погоду, міцно спить – на      тепло, шкребе пазурами стіну – на негоду.
 • Бабак свистить – на переміну погоди.
 • Кроти вилазять з-під землі – чекай дощу.
 • Мурашки ховаються до мурашника – на грозу.
 • Бджоли сидять вдома – на дощ; рано вилітають – на ясний день.
 • Мошва чи комарі «товчуться» - на ясну погоду.
 • Жуки дзижчать – на негоду.
 • Коники в полі голосно стрекочуть – на посуху.
 • Цвіркун кричить – на погоду, мовчить – на дощ.
 • Голуби воркочуть – буде тепло.
 • Горобці дружно зимою цвірінькають – на відлигу.
 • Перепілки кричать – перед дощем
 • Соловей заспівав – вода на спад пішла.
 • Журавлі літають високо – на негоду.
 • Птахи примовкли – очікуй грому.
 • Кури бродять під дощем – він буде довго йти.
 • Кури «збираються», стоять і чистять пір’я – на дощ.
 • Півні розспівалися – на дощ. Кури кудкудакають – на негоду.
 • Гусак лапу піднімає – на холоднечу.
 • Гуси і качки під крило дзьоби ховають – на холод.
 • Качка лопотить крилами й чиститься – на дощ.
 • Індик кричить у холоднечу – подме теплий вітер.
 • Чайка з півдня прилетіла – через три дні чекай тепла.
 • Ранній приліт жайворонків – на теплу весну.
 • Ранній приліт журавлів – рання весна.
 • Журавлі восени летять високо, осінь буде довгою.
 • Птахи довго не співають – буде похолодання.

Немає коментарів:

Дописати коментар