Українська мова                   2018 - 2019 навчальний рік10 - 11.02.2019
Повторюємо вивчене про букву Ґ. Діти, зверніть увагу, у яких словах ми вживаємо цю букву. 

  
04 - 05.02.2019

Любі діти, пропоную вам повторити вивчене про букву М.

Вчимося писати прописні букви. Перегляньте, діти, відео. Воно вам допоможе тренуватися в письмі рукописних букв.
Любі діти! Пропоную вам повторити вивчене про голосні звуки.                  2017 - 2018 навчальний рік


Повторюємо фразеологізми


Часи дієслів


Продовжимо знайомство із займенниками.

Особові займенники
Інтерактивна гра "Знайди займенники"
Повторюємо правопис префіксів роз-, без-, з-, с-.Повторюємо правила написання іменників жіночого роду в орудному відмінку однини (подовження приголосних)


Повторюємо частини мови

 Повторюємо вивчене  про частини словаВимова та правопис слів із дзвінкими та глухими приголосними звуками 

Під час вимовляння глухих звуків голосу зовсім не чути.
В українській мові дзвінкі приголосні звуки в кінці слова і складу вимовляються дзвінко, виразно, чітко: друг, дуб, книжка, рибка, берізка. 
Таблиця парних дзвінких і глухих приголосних звуків.  
Дзвінкі
[б]
[г]
[ґ]
[д]
[д']
[з]
[з']
[ж]
[дж]
[дз]
[дз']
Глухі
[п]
[х]
[к]
[т]
[т']
[с]
[с']
[ш]
[ч]
[ц]
[ц']
Решта приголосних звуків не утворює пар.
Дзвінкі
[в]
[л]
[л']
[м]
[н]
[н']
[й]
[р]
[р']
Глухий

[ф]Ненаголошені голосні. Що писати Е чи И?

Під час письма слова з ненаголошеними [е], [и] потрібно перевіряти наголосом. Щоб знати, яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним, коли ти не можеш підібрати таке слово - тоді звернись за перевіркою до орфографічного словника.

Любі діти! Прочитайте текст і випишіть на інтерактивну дошку (що знаходиться на головній сторінці) всі слова з пропущеними буквами, через рисочку - перевірні.
Оз...мина
В..сною сіють ярину: ячмінь, овес, просо, гречку, яру пшеницю. А восени сіють оз..мину: жито й пшеницю. Коли на луках трава вже давно пожовкла, тоді поля вкриваються густими з...леними сходами. Молоді л..сточки під снігом невдовзі в'януть. Але краще ростуть корінчики, глибше йдуть у землю. А в...сною оз..мина пустить нові ст..бельця, нові л..сточки, міцніші за попередні                                       .                                    
                          За Костянтином  Ушинським
Любі діти, повторюємо вивчене.
Розподіліть за групами слова. 

Любі учні! Щоб закріпити вивчені службові слова, пропоную Вам знайти їх серед інших слів, граючи в гру "Знайди службові слова". Бажаю всім стати переможцями!


Граючись навчаємось
Дорогі мої діти, пропоную Вам пограти в гру "Знайди дієслово"і потренуватися визначати ці слова серед інших слів. Підказка: Перед визначенням дієслова до кожного із поданих слів став питання. Згадай, що дієслова відповідають на питання що робити? що зробити?
 що робив? що зробила?2015-2016 навчальний рік

Повторюємо вивчене про іменник і прикметникЛюбі дітки! 
Пропоную Вам, перш ніж грати , повторити визначення іменника та прикметника.
 Лише потім починати відповідати на питання гри.
Бажаю Вам, діти, успіхів!Тренувальні вправи
Пропоную вам, діти, виконати завдання. Ваші відповіді покажуть мені, як ви знаєте рідну мову, як ви готуєтесь до уроку.
Шановні діти! Ви вже багато знаєте про іменник. Сьогодні ми поговоримо про те, що іменники змінюються за числами, з назви одного предмета (однина) можна утворити назву багатьох (множина) . Наприклад: зошит - зошити, дрізд - дрозди, і навпаки:  книги - книга, люди - людина.
А тепер спробуйте самі попрацювати.
Любі учні! Прошу Вас бути уважними при вивченні нового матеріалу, викананні тренувальних вправ.

Виконайте завдання до теми

Додатковий матеріал для вивчення теми "Слово. Значення слова. Тематичні групи слів"

Для закріплення матеріалу виконай завдання
Дуже часто учні і батьки питають:

"Як правильно      виконувати роботу над 

помилками?" Відповіді ви можете знайти тут .

Зразки текстів для диктантів


 Богдан Хмельницький

      Богдан Хмельницький – видатний державний діяч, полководець, гетьман України. Він уписав власну сторінку в історію рідного народу, впродовж багатьох років очолюючи його боротьбу проти національного гноблення. Ім’я Хмельницького оспіване у народних думах та історичних піснях.

Вербна неділя

         У вербну неділю існує старовинний звичай приносити додому гілочки верби. Їх святять у церкві. За народними повір’ями гілочки верби оберігають людину від хвороб і лиха. Народ свято шанує це повір’я. 

Вишитий рушник
Вишитий рушник – символ українського народу. Він був неодмінним атрибутом багатьох обрядів. З рушником зустрічали дорогих гостей, виходили в поле чи справляли обжинки. Дівчина подавала рушник на знак згоди при сватанні, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. З рушником проводжали в останню дорогу. Вишивали їх різними способами і кольорами. Найчастіше червоним і чорним кольором.

Звичаї українців
Українці мали звичаї в’язати зібраний врожай у снопи. Сніп служив платою робітникам, які наймалися жати чуже жито. Снопи складали в копи. За кількістю кіп рахували врожай. 

Зима
Прийшла зима. Усе в дворі вкрилося білою пухнастою ковдрою. Мороз скував річку льодом. Дерева стоять у пухнастому вбранні. Усі милуються красунею – зимою.

КАЛИНА

    За популярність символ калини не має рівних. Її ім 'ям в Україні названо сотні сіл, вона оспівана в піснях. У народі калина символізує дівочу чистоту, красу, силу життя, людську долю, єдність нації, Батьківщину.

Київ
Київ не знає, не відає сну.   Вночі місто засинає чутливим сном трударя і воїна. Тоді до Києва озиваються повівом вітру, шелестом листу тихі задушевні голоси.
   То прокидаються ті, хто не до кінця пройшов свою ниву, хто недокосив на ній свого жита, хто недоспівав своєї пісні.  Хто впав у грізній січі, загинув у бою за місто, за наш Київ. Прислушайтесь, люди, і ви почуєте задушевну мову вічно живих сердець!


Клен
Проснувся клен. Відчув, що весна наближається. Вона йде полями. А ластівки на крилах несуть її барвисті стрічки. Зітхнув клен, розправив плечі. Зазеленіли на ньому бруньки.

Ліс
Весною ми пішли до лісу. Зійшло сонце. Подихнув легенький вітерець. Всі дерева в лісі заспівали. Кожне співало свою пісню. Береза співала ніжну пісню, а горобина – сумну. У дуба була мужня пісня, а у верби задумлива. Ось які пісні ми почули.

Любов до Батьківщини
Усе хороше починається з любові. Любов до Батьківщини починається з любові до матері. Від мами ти вперше почув мову своєї Вітчизни. Мати навчила ходити по рідній землі, пізнавати по запаху квіти, по голосу – птахів.

Мак
Здавна в українців мак був оберегом. Його насінням обсипають садибу, людей, худобу. Мак вважається добрим лікарським засобом від безсоння. Його вплітали у віночки дівчата. Маки рясніють на вишитих сорочках та рушниках.
  

Наш парк  
Яка красива наша місцевість. Біля школи росте великий парк. Тут багато дубів, кленів , тополь. Є також веселі берізки, зелені туї і ялинки. Щороку восени і навесні діти нашої школи прибирають парк.  Влітку там ростуть троянди , айстри , тюльпани , півонії. Швидко перелітають з квітки на квітку бджоли . Вони п'ють солодкий сік.


НАШ ХЛІБ

      Ти, знаєш що таке хліб? Хліб – це наше життя, наше багатство. Без хліба люди – сироти, а земля – страждальниця. У хлібину вкладена велика праця багатьох людей. Шануйте працю хліборобів! Бережіть хліб!

Наші предки

     Ми – українці. А нашими предками були слов’яни. Жили вони спочатку в лісах, полювали на звірів, ловили в озерах рибу. Потім стали розводити худобу, вирощувати хліб. Навчилися всяких ремесел.
     Слов’яни ділилися на окремі племена. Вони згуртувались навколо Києва й утворили свою державу – Київську Русь. 

Пригода Петрика
Петрик ішов стежкою в саду. Бачить, біжить назустріч кудлатий собака. Петрик злякався. Хотів тікати. Раптом до нього притулилося кошеня. Воно підняло голову і жалібно нявчить. Петрик взяв кошеня на руки, розгнівався на собаку і пішов йому назустріч. Собака злякався і утік.

Про матір

    Друга неділя травня – Всесвітній День матері. Ми визначаємо це свято, щоб кожна матуся відчула любов і доброту своїх дітей. У цей день кожна дитина, мала чи велика, звертається до рідної матусі, з вдячністю пригортає до свого серденька , цілує мамині натруджені руки. Україна наша ненька
Ти живеш в Україні. У тому краю, де співають солов’ї і виграють на сонці пшеничні лани. Де веселими хвилями котиться Дніпро. Де виросли Тараса Шевченко, Іван Франко, Леся Українка. Твій рід українській. А ти – українець. Бережи свій рід, свою рідну Україну. 

Україна

    Широко простяглася земля України. Величезні багатства нашої країни. Від краю до краю на її просторах буйно колоситься золотиста пшениця, зеленіють безмежні поля цукрових буряків. Любо вітають нас золотими шапками стрункі соняшники, висока зелень пишної кукурудзи. На степових просторах випасаються великі стада худоби. Запашні сади і зелені городи оточують наші міста і села.
Українська вишивка
Українська вишивка багата на різноманітні орнаменти. Їх народні назви стверджують, що в орнаменті зображені конкретні рослини, тварини, предмети побуту. Найпопулярнішими є хміль, реп’яхи, вишеньки, в’юнок, зозульки, хвильки. 


Український рушник

    Український рушник пройшов крізь віки. Жодне свято не обходилось без рушників.
    Рушники бувають вишивані і  ткані. Кожен куточок України має свої кольорові гами, своє оздоблення рушників.
.

Щедрий вечір
   Здавна в Україні останній вечір під Новий рік зветься Щедрим вечором. У цей вечір маленькі дітки юрбами бігають від хати до хати і виспівують господарям найкращі побажання на Новий рік.
      У щедрівках звучать побажання щастя, багатства, добрих врожаїв. Оспівується також особлива прикмета справжнього господаря дому – його велика гостинність. 
Інструкція, як навчитися красиво писати

Крок 1

Найбільш простий і дієвий спосіб, який допоможе вам навчитися красиво писати - це тренувати правильне написання кожної букви або символу окремо. Звичайно, це досить трудомісткий і складний процес, але результат вас обов'язково порадує. Візьміть листок паперу і ручку і методично прописуйте одну букву. Пишіть до тієї пори, поки вам не сподобатися, як ви навчилися її писати. Можливо, вам знадобиться витратити цілий листок, а то й не один, щоб нарешті написати красиву букву. Але саме такі заняття тренують красивий почерк. Отже вам слід прописати кожну букву алфавіту.

Крок 2

Можна скористатися способом першокласників. Тобто,  купіть звичайні прописи такі, за якими вчаться писати діти початкової школи. Саме в цих прописах прописані всі літери так, як того вимагають правила каліграфії.

Крок 3
Врахуйте також, що при письмі повинні бути задіяні рука і плече, а не зап'ясті, як це помилково роблять багато. Саме використання м'язів рук допомагає зробити почерк рівномірним, плавним і красивим. Пам'ятайте також, що гарний почерк безпосередньо залежить і від вашої постави. Якщо ви будете писати, зігнувшись у три погибелі, у вас навряд чи вийдуть красиві літери при написанні. При тренуванні каліграфічного письма слід сидіти з рівною спиною.

Крок 4

Для початку можна потренувати написання букви в повітрі. Прописуйте її по певних лініях і обрисах, і тільки після такого тренування переносите зображення з повітря на листок. Як стверджують фахівці, ця вправа допоможе ваші літери на аркуші зробити більш чіткими і рівними. Звичайно, на перших порах буде досить складно постійно утримувати лікоть в напрузі. Але зате з часом у вас вийти практично ідеальний почерк.

І пам'ятайте, що тільки ваше бажання і постійні тренування по каліграфії допоможуть вам поліпшити ваш почерк, і зробити його розбірливим, рівним і красиві. Ось і все, тепер ви знаєте, як поліпшити свій почерк.

Як навчити гарно писати дитину

Привчати дитину до краснопису можна з самого раннього віку - як тільки він буде здатний взяти ручку в руки. Це можливо вже з п'ятого року життя. Звичайно, писати ручкою такій маленькій дитині дуже важко, тому краще починати з письма олівцем. Для початку нехай дитина спробує описувати фігурки, малювати палички і просто рівні лінії. Кожен, хто вчився писати, знає, що на першому етапі потрібно навчитися правильно і старанно писати елементи букв, потім вже букви цілком, а тільки потім вже слова.

Крок 1

Для початку потрібно навчити дитину тримати ручку. Заняття з малюком треба починати з трьох-чотирьох років. Дрібну моторику можна розвивати за допомогою ігор з пластиліном, кубиками, пірамідками, а також з розмальовками. Нехай малюк вчиться заштриховивать фігури, обводити зображення по контуру. Дуже важливо стежити за тим, щоб він це робив охайно. Також потрібно стежити за тим, щоб дитина брала олівець правильно - середнім і великим пальцем, а вказівний палець повинен притримувати олівець зверху.

Крок 2

Після навчання навичкам тримати олівець і ручку, можна приступити до навчання написання букв. Зазвичай починають з навчання навичкам письма друкованих літер. Знайомство з друкованими літерами дає дитині дуже багато - він може читати, його оточують написи, книги та підписи до картинок. Трохи освоївшись з друкованими літерами, і навчившись читати, дитина може приступати до вивчення прописних букв.

Крок 3

Починаємо навчання прописних букв. Навчати дитину прописних буквах можна за допомогою спеціальних приписів, в яких букви, а також елементи букв позначені пунктирними лініями. Як правило, на цьому етапі дитина вчиться з великою охотою, адже обводити букви для них - одне задоволення. Крім букв, дитині пропонується обводити контури візерунків, геометричних фігур, зображень, паличок і т.д. Через деякий час дитина зможе без проблем писати букви і лінії без пунктирів.

Крок 4

Після навчання дитини навичкам письма за допомогою олівця, можна приступати до навчання письма чорнильною ручкою. На думку деяких вчителів, лист чорнильною ручкою є запорукою вироблення красивого почерку, причому є можливість виправити вже наявні дефекти письма.

Крок 5

Починати навчання краще з листа на розлініяних аркушах, в  зошитах в «косу лінійку». Після того, як лист стане рівним, з однаковим нахилом, можна потренуватися в письмі на чистих аркушах. Якщо навичка письма освоєна повністю, дитина здатна писати однаково рівно як на разлінованному, так і на чистому аркуші. Тренуватися потрібно до тих пір, доки дитина не буде однаково добре писати.


Крок 6

Вироблення правильного красивого почерку багато в чому залежить від того, як дитина сидить під час письма. Стіл чи парта потрібної висоти, зручний стілець і правильне освітлення - запорука красивого почерку. Потрібно також стежити за правильністю постави - низько схилятися над зошитом не можна. Лікті не повинні звисати зі столу, а повинні перебувати на ньому.

Ви повинні врахувати, що деякі пишуть лівою рукою, або якщо дитина написала вам нерозбірливо - це дитячий почерк, не варто строго лаяти її за це. 


Використано матеріал з сайту :"Корисні поради"Щоб Ви краще знали рідну мову, я пропоную переглянути цікаві експрес - уроки Олександра Авраменка.

Немає коментарів:

Дописати коментар