Юні читачі

                        

2017 - 2018 навчальний рік


Любі діти! Пропоную Вам прочитати деформований текст та дати відповіді на питання.Знайомимося, діти, з життєвим та творчим шляхом українського письменника та вченого, критика та мовознавця, освітнього і громадського діяча Бориса Грінченка.
Список рекомендованої літератури
  4 клас

 1. Усна народна творчість:казки, легенди, скоромовки.......
 2. Байки А. Глібова. С. Руданський. Езоп.
 3. Поезія. О. Олесь., Г. Бойко.,Л. Костенко, Д. Білоус.
 4. Рудольф Распе: "Пригоди барона Мюнхаузена".
 5. Редьярд Кіплінг:"Казки".
 6. Василь Симоненко:"Цар Плаксій та Лоскотон",
 7. "Подорож в країну Навпаки".
 8. Володимир Рутківський:"Бухтик з тихого загону", "Ганнуся".
 9. М. Слабошпицький: "Славко і Жако".
 10. Ірина Прокопенко: "Пригоди на землі та під водою".
 11. О.Дерманський: "Казки".
 12. Сергій Гридін: "Федько, прибулець з інтернету".
 13. Ксенія Ковальська :"Канікули прибульців із Салатти".
 14. Зірка Мензатюк: "Таємниця козацької шаблі".
 15. Астрід Ліндгрен: "Пеппі Довга Панчоїха".
 16. Микола Носов: "Фантазери" (збірка).
 17. Джеремі Стронг :"Гармидер у школі"
 18. Роальд Дал:"ВДВ".Про Олександра Олеся цікаві факти
Олександр Олесь цікаві факти
Олександр Олесь, справжнє ім’я якого Олександр Кандиба народився 5 грудня 1878 року на Сумщині в селянсько-чумацькій сім’ї. З малечку він був дуже здібним і людяним хлопчиком. В 4 роки вже навчився читати, відбулося його перше знайомство з творами Т. Шевченка. Коли йому було 11 років його батько втопився в ставку і він залишися з мамою і двома сестрами. В 1893 році він вступає до хліборобської школи, але жаги до знань не мав. Вчився аби закінчити. Саме в цій школі відбувся його творчий дебют – у рукописних журналах з’являються його перші вірші «Комета» та «Первоцвіт». Після школи стає слухачем вільних та безкоштовних курсів Харківського ветеринарного інституту і паралельно працює на скотобійні «Дарниця». Високу оцінку за свої твори він отримав від першої у царській Росії жінки-професора Олександри Єфименко, що спонукало його творити далі. Визначною подією у його житті стала поїздка до Полтави на відкриття пам’ятника Котляревському у 1903 році. Саме там він знайомиться та заводить хороші товариські відносини з Л. Українкою, Б. Грінченком, М. Коцюбинським. Знайомство з велетнями українського слова спонукало його перейти на написання творів тільки українською. В тому ж році він знайомиться зі своєю дружиною Вірою Свадковською, яка подарувала йому сина Олега Ольжича та вперше підписує твори Олесь. В 1905 році в альманасі «Багаття» вперше публікуються його твори. Заводить міцну дружбу з О.Кобилянською та В. Гнатюком, знайомиться з І. Франком та П. Тичиною. Останній вважав Олеся своїм вчителем і наставником і навіть свою першу збірку посвятив Олександру Олесю. Після Жовтневої революції 1917 року змушений емігрувати, залишивши дружину і сина в Україні. Там він пише свої найкращі твори «Минуле України в піснях» та «Земля обітована». Віра Свадковська, залишився в Україні, ледве зводить кінці з кінцями, викладаючи в університеті. Син Олег в свої 22 роки стає наймолодшим доктором археології, але не зміг розділити радість з батьком, який проживав у Чехії. Коли розпочалась Друга світова війна, син Олександра Олеся стає учасником руху Опору. В 1944 році нацисти його схоплюють і закатовують у концтаборі Заксенгаузен. Перебуваючи в еміграції до кінця свого життя, поет вивчає чеську, французьку та німецьку мови. Листуючись з дружиною, він переконує її вивчати українську мову, висилає з-за кордону словники та збірники, написані українською. Між ними збереглися теплі відносини, хоча називали один одного вони лише на «Ви». Помер Олесь в Празі в 1944 році.


…я в серці маю те, що не вмирає…

 Поруч Шевченка і Франка найкращі твори писала Леся Українка. Це прибране письменницьке ім'я, а справжнє її ім'я і прізвище Лариса Косач-Квітка.
Народилася вона 25 лютого 1871 року у місті Звягель на Волині (тепер Новоград-Волинський).
Леся вже змалку проявила свій талант: ще коли мала дев'ять років, написала перший свій віршик: «Ні долі, ні волі у мене нема». Мати Лесі – Олена Пчілка (псевдонім) теж була українською письменницею. Коли вона побачила, що Леся має поетичний хист, почала її виховувати так, що з неї виросла справжня письменниця. Коли Леся мала 13 років, вона написала вірш «Конвалія», видрукуваний в часописі «Зоря» у Львові.
Вірші Лесі почали появлятися дедалі частіше в дитячому журналі «Дзвінок», що виходив у Львові, і в журналі «Молода Україна», що його видавала в Києві її мама. Один з найкращих творів Лесі -  «Лісова пісня». У ньому змальовується чарівна краса поліської природи.
Багато віршів і казок написала Леся для дітей. Вона хотіла редагувати журна «Дзвінок», але тяжка недуга змусила її лікуватися поза межами України. Незважаючи на недугу, що мучила Лесю змалку, вона пильно вчилася і писала. У своїх творах вона закликає земляків боротися за кращу долю, палко любити свій народ і батьківщину. Вона навчає нас, що треба бути відважними, сміливими й завзятими, - «сором хилитися, долі коритися».

Леся прожила всього лише сорок два роки. Померла в серпні 1913 року, і поховали її в Києві.


      

Марійка Підгірянка

АЗБУКА
Бабуся вчула дивні вісті, -
Вітрець, мабуть, приніс, -
Що там далеко десь у місті
Відважний хлопчик зріс.


На саночках, мов вихор, мчиться,
Нікому не зверта,
І тільки азбуки боїться,
Мов дикого кота.


Бабуся внучка запросила
Улітку на село,
Коли пшеничка колосилась
І все кругом цвіло.


Для внучка азбуку зробила -
Барвисті літерки.
Їм ручки й ніжки приробила,
Поставила в рядки.


Одні одних за руки брали
Веселі літерки
І хлопчика до себе звали:
- Не бійся нас, ходи!


Вже хлопчик не втікав нікуди,
За ручки букви брав,
Погрався ними - і без труду
Всю азбуку читав.


2016 - 2017 навчальний рік
До уваги справжніх шанувальників читання! Пропоную Вам, любі, новий деформований текст. Почитайте його уважненько і дайте відповіді на питання тесту. Бажаю Вам, дітки, успіхів!


Любі читайлики! Пропоную до Вашої уваги наступний деформований текст №3. Уважно його прочитайте та дайте відповіді на питання.


До уваги учнів! Будь ласка, прочитайте вірш-загадку Л.Глібова "Котилася тарілочка" та про поета (с.103-104),  дайте відповіді на питання.


Любі учні! Сьогодні ми поговоримо про вірші-діалоги. Ви вже знаєте, що таке діалог. Прочитайте вірш М.Підгірянки "Розмова про сонце" у підручнику (с.98-99) та дайте відповіді на питання.
Вітаю всіх, хто хоче знати більше про твори українських поетів і письменників. Сьогодні ми поринемо у казкову, поетичну країну віршів Т.Г.Шевченка , М. Рильського, Л.Українки, Л. Костенко. На сторінках підручника (с. 89-98) ви зможете прочитати різні твори , обов'язково вивчити напам'ять вірші:   "... Світає" Т.Г.Шевченка та "Пряля"  Л.Костенко .
Після вивчення нового матеріалу, діти, дайте відповіді на питання.
Любі учні! Пропоную вам самостійно опрацювати матеріал на ст.84-87 підручника ,  ст.75 - 77 посібника.
Для закріплення вивченого виконайте завдання

Немає коментарів:

Дописати коментар